Styl marynistyczny — jak mieć nadmorski klimat w swoim mieszkaniu? Sprawdź!

0
25
Styl marynistyczny — jak mieć nadmorski klimat w swoim mieszkaniu? Sprawdź!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Kochasz morze i kurorty, a we własnym domu pragniesz odtworzyć ich atmosferę i klimat? Jeśli tak, to styl marynistyczny we wnętrzach będzie dla Ciebie! Nie oznacza to, że ​​musisz traktować go dosłownie i aranżowane pomieszczenia wypełnić od podłóg po sufity kotwicami i motywami statków. Chodzi raczej o to, aby uchwycić nadmorski klimat i poczucie przygody, z jakim się kojarzy, a wszystko to okrasić eleganckim, a zarazem przytulnym wyglądem. Oto jak możesz to osiągnąć!

Mieszkanie w stylu marynistycznym — kolory

Aby uzyskać marynistyczny klimat, pomyśl o kolorach odzwierciedlających plażę, morze i niebo. Mieszanka granatu, bieli i piaskowego beżu to klasyczne połączenie, które działa cuda. Możesz także dodać akcenty czerwieni, aby uzyskać efekt kolorystyczny, lub użyć różnych odcieni błękitu, aby nawiązać do zmienności oceanu. Paleta, która jest swoistym must have w przypadku stylu marinistycznego, obejmuje kolory:

  • granatowy — oznaczający głębię i wyrafinowanie;
  • biały — który pozwala rozjaśnić wnętrze;
  • beżowy — zapewnia ciepło i dotyk piaszczystego brzegu.

Mieszkanie w stylu morskim — materiały

Zastosowanie naturalnych materiałów i tekstur wydaje się tu dość oczywistym wyborem —  pomoże w uchwyceniu esencji i odtworzeniu we własnym wnętrzu nadmorskiego klimatu. Pomyśl tylko o drewnie wyrzuconym na brzeg, dywanikach z juty i lnianych narzutach — materiałach, które szepczą opowieści o morzu i nadadzą przestrzeni organiczny, dość surowy charakter. Rozważ też wprowadzenie do wnętrza elementów, takich jak:

  • lina — można wykorzystać ją do związania zasłon lub jako element dekoracyjny na lustrach;
  • drewno — zawieś wyłowione z morza kawałki drewna na ścianie jako dzieło sztuki i postaw na meble wykonane z tego surowca;
  • szkło — sprawdzi się we wnętrzu morskim w postaci przezroczystych elementów przypominające akcenty wody, ale i panoramicznych okien z widokiem.

Oświetlenie w stylu marynistycznym

Odpowiednie oświetlenie może radykalnie zmienić atmosferę pomieszczenia. Aby utrzymać motyw marynistyczny, wybierz światła w stylu latarni lub lampy emitujące ciepłe światło, przypominające blask latarni morskiej. Miękkie, rozproszone oświetlenie uzupełni spokojną, atmosferę. W salonie postaw na przykład na duży żyrandol ze sznurka, z misternymi węzłami i naturalnymi włóknami, który daje ciepłe, rozproszone światło, naśladujące to podczas golden hour. Aby uzyskać jeszcze bardziej marynistyczny charakter, dodaj kinkiety ścienne nawiązujące do stylu starych latarni okrętowych, które zapewnią dyskretne oświetlenie, np. korytarza. Oprawy oświetleniowe do domu, z wykończeniami w kolorze postarzanego mosiądzu lub miedzi, to kolejny pomysł na stylowe elementy pasujące do historii o morskich przygodach.

Dodatki w stylu marynistycznym

Co z dodatkami i dekoracjami? Wykorzystaj tkane z juty kosze i pudełka na wino, przypominające ładunki znalezione na starych żaglowcach — nie dość, że są piękne, to w dodatku dają praktyczną przestrzeń do przechowywania. Umieszczone na przykład na półce regału stanowią świetną alternatywę dla szuflad.

Klimat nadmorski stworzą też tkaniny. Wybierz te beżowe, ale też w odcieniach granatu czy morskiej zieleni. Dotyczy to zarówno tapicerki na miękkich meblach, jak i zasłon, poduszek czy pościeli. Przydadzą się też tekstylia w paski, będących synonimem wystroju marynistycznego i wizualnym nawiązaniem do mundurów marynarzy i żagli statków. Wybierz je, aby podkreślić motyw aranżacji i rozważ dodanie poduszek z motywami morskimi (np. kotwice, węzły lub kompasy), jeśli chcesz uzyskać dodatkowy akcent morski.

Styl marynistyczny — jak mieć nadmorski klimat w swoim mieszkaniu? Sprawdź!

Dekoracje w stylu marynistycznym

styl marynistyczny wpisują się też wszelkie motywy morskie, do których należą kotwice, kompasy, czy żaglowce w butelce. Warto jednak zachować umiar i nie traktować ich tak dosłownie, umieszczając w każdym zakątku domu. Zamiast tego, lepiej będzie strategicznie rozmieścić jedynie kilka akcesoriów żeglarskich, co pomoże dodać pomieszczeniu pożądanego charakteru, nie sprawiając przy tym wrażenia, że znajdujesz się w muzeum morskim. Można zatem:

  • zabytkowy kompas, mosiężny teleskop lub ogromną mapę z różą wiatrów potraktować jako ukłon w stronę nawigacji i eksploracji;
  • muszle, rozgwiazdy, lub surowe kawałki drewna użyć jako subtelne ozdoby, które wprowadzą do wnętrza nadmorską atmosferę;
  • ramki na zdjęcia ozdobić przy pomocy lin i muszli, wyznaczając im jedno miejsce;
  • wykorzystać grafiki i plakaty z motywami morskimi.

Pamiętaj, że celem Twoich działań jest stworzenie przestrzeni, która będzie jednocześnie świeża i ponadczasowa. Łącząc kolory, tekstury i starannie dobrane elementy dekoracyjne, możesz przekształcić dom w żeglarską oazę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here